WINNER Kimdir?WINNER Yoon (Seungyoon), Jinu (Jinwoo), Hoony (Seunghoon) ve Mino (Minho) olmak üzere 4 üyeden oluşan bir YG grubudur. Grup, YG Entertainment’ın düzenlediği yarışma programı WIN: Who Is Next’i kazanarak çıkış yapmışlardır. Şovlardaki resmi çıkışları ise 17 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan Inkigayo Müzik Programı’dır.

WINNER Fandom Adı: INNERCIRCLE
WINNER Resmi Fan Rengi: Nebula Mavisi

WINNER Resmi Hesapları:
Twitter: @yginnercircle
Instagram: @winnercity
Facebook: OfficialYGWINNER
Youtube: WINNER
VLive: WINNER

WINNER Üye Profilleri:Yoon

Sahne Adı: Yoon
Doğum Adı: Kang Seung Yoon
Pozisyon: Lider, Ana vokal, Maknae
Doğum Yeri: Busan, Güney Kore
Doğum Günü: 21 Ocak 1994
Burcu: Kova
Boyu: 178 cm
Kilosu: 59 kg
Kan Grubu: B
Twitter: @official_yoon_
Instagram: @w_n_r00

Yoon Hakkında:
– Tek çocuktur.
– Busan Müzik ve Sanat Lisesinden mezundur.
– Popüler TV programı Superstar K2’yu (2010) 4. Olarak bitirmiştir.
– 2013’te solo çıkış yapmıştır, şarkısı “It Rains” çoğu listede üst sıraları görmüştür.
– Thor adında bir köpeği vardır.
– “High Kick! 3” (2011), “The Producers” (2015), “Prison Playbook” (2017), “Love For a Thousand More” (webdrama) oyunculuk yaptığı dizilerdir.
– Ayrıca 2NE1 Dara ile “We Broke Up” webdramasında da oynamıştır.Jinu

Sahne Adı: Jinu
Doğum Adı: Kim Jin Woo
Pozisyon: Lider Vokalist, Görsel
Doğum Yeri: Imjado, Güney Kore
Doğum Günü: 26 Eylül 1991
Burcu: Terazi
Boyu: 177 cm
Kilosu: 54 kg
Kan Grubu: A
Twitter: @official_jinu_
Instagram: @xxjjjwww

Jinu Hakkında

– Joy Dans Akademisinden mezundur.
– 2011’de eski üye Taehyun ile beraber YG Family konserinde arka dansçılık yapmıştır.
– “Wizard of Nowhere” gezi şovunun kadrosundadır.Hoony
Sahne Adı: Hoon
Doğum Adı: Lee Seung Hoon
Pozisyon: Ana Dansçı, Lider Rapçi, Vokal
Doğum Yeri: Busan, Güney Kore
Doğum Günü: 11 Ocak 1992
Burcu: Oğlak
Boyu: 182 cm
Kilosu: 60 kg
Kan Grubu: A
Twitter: @official_hoony_
Instagram: @maetamong

Hoony Hakkında

– ‘Korea’s Got Talent’a, ‘Honest Boys’ dans grubu ile katıldıktan sonra Seul’e taşınmıştır.
– Kpop Star’ın ilk sezonunu 4. olarak bitirmiştir.
– Haute adında bir köpeği vardır.Mino
Sahne Adı: Mino
Doğum Adı: Song Min Ho
Pozisyon: Ana Rapçi, Vokal, Grubun Yüzü
Doğum Yeri: Yongin, Güney Kore
Doğum Günü: 30 Mart 1993
Burcu: Koç
Boyu: 180 cm
Kilosu: 57 kg
Kan Grubu: A
Twitter: @official_mino_
Instagram: @realllllmino

Mino Hakkında

– Hanlim Güzel Sanatlar Lisesinden mezun olmuştur.
– Kariyerine “Hugeboy Mino” lakabı ile underground rapçi olarak başlamıştır ve Block B Zico&P.O ile çalışmıştır.
– Zico, Kyung, Hanhae ile beraber Block B’de çıkış yapacakken ayrılmıştır.
– WINNER’ın ilk lideriyken ayak bileğini sakatlaması sonucu lider Seungyoon olmuştur.
– ‘The Strongest K-POP Survival’ ve ‘Show Me The Money 4’ programlarında yer almış, ‘Show Me The Money 4’u 2. Olarak bitirmiştir.
– iKON Bobby ile beraber MOBB isimli alt hiphop grubunda yer almaktadır.
– 2011’de B.o.M isimli bir grupla çıkış yapmış ama grup popüler olamadığı için dağılmıştır.
– “New Journey To The West 3&4”un kadrosundadır.

Kaynak: https://kprofiles.com/winner-members-profile/

WINNER ASLINDA KİMDİR?

YG’nin düzenlediği Win programını kazanarak ‘Winner’ adını almayı başarmışlardır. Bu program nedir, nasıl işler? Programın amacı YG’nin yıllar sonra çıkaracağı erkek grubu seçmektir. Bu programda 5 kişiden oluşan Team A ve 6 kişiden oluşan Team B olmak üzere iki grup farklı şekillerde yarışır ve performans sergilerler. Ayrıca, Team A’in temsilcisi BIGBANG üyesi Taeyang ve Team B’nin temsilci BIGBANG üyesi GD’dir. 4. bölümde Mino’nun sakatlığıyla Team A’nın lideri değiştirilir ve liderlik Mino’dan Yoon’a verilmiştir. WINNER ismini alacak grup son bölümde halk oylamasi ile seçilecektir ve halk oyunu Team A’den yöne kullanır, o andan itibaren isimleri Team A değil, Winner olmuştur. Kazanma anlarını ve bazı performanslarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gözyaşlarınızı tutamayacağınız kazanma anları;Bazı performanslar;

Ayrıca Win’in tüm bölümlerini izlemek için tıklayın

Artık WINNER çıkışı için hazırlanıyordu ve bizi bu süreçten mahkum bırakmayıp ilk şovları olan WinnerTv’yi çektiler. Yeri geldiğinde kahkahalara boğulacağınız, yeri geldiğinde gözyaşı dökeceğiniz 10 bölümün ilk bölümü için tıklayın

Bu programdan sonra zaten binlerce fan kazanan Winner çıkışını başarıyla gerçekleşirdi. 2014 S/S albümündeki ‘Empty’ ‘I’m him’ ve Color Ring’e MV çeken Winner, Don’t Flirt ile de sahne performanslarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca Winner, Empty ile müzik şovlarında en kısa sürede ödül alan grup olmuştur ve bu rekor hala Winner’dadır. MV’leri, performansları ve ilk ödül anını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Empty:

I’m Him:Color Ring:

Don’t Flirt:Üyelerin binlerce kez teşekkür ettikleri ilk ödülümüz:Winner ve ilk Weekly Idol’ları:Bu güzel haberlerden sonra Winner açısından pek iyi şeyler olmadı maalesef. Bu başarılı grup promosyon dönemi bittikten sonra yaklaşık 1,5 yıl ortalıklarda görülmedi. Hem bireysel hem grup olarak neredeyse hiç aktiviteleri yoktu. Ta ki, rapper’ımız Song Mino SMTM4’a katılana kadar. Mino bu programla beraber hem Kore’de hem yurt dışında ün kazandı ve finalde Basick ile karşılaşıp 2.oldu. Mino’nun Fear’ı hala müzik listelerinde üst sıralara tırmanmaktadır. Ayrıca, SMTM tarihinin en çok indirilen şarkısıdır. SMTM performanslarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Fear:Okey Dokey:

Sonrasında Taehyun ve Seungyoon kişisel web dramalarda yer alıp başrol yeteneklerini sergiledi. Yoon Dara ile birlikte ‘We Broke Up’ da ve Taehyun ‘Midnight Girl’ de oynamıştır.

Bu uzun aradan sonra Winner’ın 2016’da ki projesi açıklandı. Adı EXIT olan projenin dört basamağı olacaktı. E, X, I ve T. E’den başlayan proje ilk şarkısı olarak Taehyun ve Mino’nun düeti olan Pricked seçildi. Bu şarkı listelerde çok üst noktalara çıkarak EXIT’i başarılı bir şekilde başlatmıştı. Şarkıyı anlamıyla beraber dinlerseniz neden bu kadar başarılı olduğunu anlayacaksınız. O zaman, buyrun;Pricked yayınlandıktan sonra sıra tüm albümü beklemeye geldi, YG bu sırada boş durmadı ve 8 farklı sanatçıya Winner’ın çıkacak olan Baby Baby ve Sentimental şarkılarını söyletti. Bu bir nevi ‘promosyon’ yöntemiydi. Birkaçını aşağıda bulabilirsiniz.Sonunda beklediğimiz gün geldi ve Baby Baby, Sentimental, I’m Young’un MV’si çıktı. Aşağıdan MV’leri ve performansları izleyebilirsiniz.

Sentimental:

Baby Baby:

I’m Young:Biz bu şarkılara sevinirken, bir anda EXIT X’in promosyonlarının durdurulduğu söylendi. Oysa ki EXIT tamamı 2016’da da tamamlanacak bir projeydi. Nedenine gelirsek, Half Moon Friends/Bandalland’ın çekilmesiydi. Bu program Winner’ın full çocuklarla ilgilendiği, 12 bölümden oluşan sevimli bir program, çekiminin 15 gün sürdüğü programı buradan izleyebilirsiniz.

Winner bu programı çektikten sonra bir de EXIT Turu düzenledi. İlk olarak 1 buçuk ay Kore’de, sonrasında 1 ay kadar Japonya’da konser verdi. Turu özetleyen kısa videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.EXIT Turu gayet güzel ilerleyip sona erdikten bir süre sonra üyeler kişisel IG hesaplarını açtılar ama üyelerden bir süre haber alınamadı. 2016’nın sonuna doğru yaklaşırken ortada sadece E harfi vardı. Bir süre böyle gittikten sonra Mino ve Bobby’nin oluşturduğu MOBB ortaya çıktı. Mino’nun solosu Body, Bobby’nin solosu Holup! yayınlandıktan sonra MOBB’un iki şarkısı Full House ve Hit me yayınlandı. MV’ler için;Bütün bunlar olurken diğer üyeler ortalıklarda yoktu ve sonrasında kötü haber geldi. Taehyun 13 Kasım 2016’da YG ile sözleşmesini bitirmiş, 25 Aralık 2016’da resmi olarak gruptan ve şirketten ayrıldığını duyurmuştu. YG durumu şöyle açıkladı:

“Bu yıl aktif olarak promosyon yapılacağı açıklanmış olan WINNER, ne yazik ki, Nam Taehyun’un psikolojik problemlerine bağlı olarak promosyonlarını durdurmak zorunda kalmıştı. YG ve üyelerin geri kalanı bu durumun öncelikli olduğunu düşünüyordu ve Nam Taehyun’un iyileşmesini dört gözle bekliyordu. Ancak, genç yaşlardan beri mücadele verdiği bu psikolojik problemin, iyileşmesi ve yeniden dönüşü öngörülemiyor. Bu yüzden, WINNER ile promosyonlarına devam etmesinin imkansız olduğuna karar verdik. Resmi olarak 18 Kasım tarihinde, Nam Taehyun ile olan sözleşmemizi bitirdiğimizi duyuruyoruz. Nam Taehyun’un gruba yarattığı sıkıntıların, sadece 2 yıllık bir grup olan WINNER’in promosyonlarını durdurmaması gerektiğine inanıyoruz. Nam Taehyun artık WINNER ile birlikte olamaz, ancak, bireysel müzik promosyonlarında birbirlerine destek olmalarını dileriz. YG resmi olarak, gruba yeni üye almaksızın, WINNER’in 4 üye ile promosyonlarını planlamaya başladı. Lütfen Nam Taehyun ve 4 üye ile yeni bir başlangıç yapan WINNER’a desteğinizi ve teşviğinizi eksik etmeyin.”

Bundan sonra Winner için yepyeni bir devir başladı. Kader sayılarının ‘4’ olduğuna inandılar ve bu yolda yürümeye devam ettiler. O yüzden Fate Number For (Kader numarası 4) albümlerini 4 Nisan saat 4’te çıkardılar. Albüm adındaki For’un hem ‘için’ hem de ‘dört’ anlamı vardır. Really Really ve Fool ile geri dönen Winner, Really Really ile çıtayı vurdu. Günlerce hatta üzerinden bir yıl geçmesine rağmen şarkı listelerden düşmedi. Ayrıca, bir sürü ödülün de sahibi oldu. 2017’nin en çok indirilen ve en çok stream alan idol grubu, Melon listelerinde en uzun kalan erkek grubu gibi sıfatların sahibi oldu. MV ve performanslar için sizi şuraya alalım:

Fate Number For’da ki yükseliş, Winner için yeniden doğuş gibiydi, 4 artık Winner’ı,temsil eden ve grupla bağdaşan bir sayı haline geldi. Bundan dolayı 2017 yaz aylarında gelen Our Twenty For isimli albüm tam hayranların beklediği bir şeydi. Başlık şarkısı seçemediklerinden bu 2 şarkılık albümde 2 ana şarkı Love Me Love Me ve Island bulunmaktaydı. Bu birbirinden güzel iki şarkının MV’lerini ve performans videolarını aşağıya bırakıyoruz.

Winner müzikleriyle başarıdan başarıya koşarken, aynı zamanda kendi varyete şovlarını da ayarlıyordu. Bunlardan biri YOF olarak bildiğimiz Youth Over Flowers’tır. 4 bölümden oluşan program Winner’ın kaçırılıp yurt dışına götürülmesiyle başlamaktadır. Avustrulya’da üst düzey İngilizceleriyle yaşadıkları zorlukları kesinlikle izlemelisiniz. Dikkat edin, programda güldüğünüz kadar ağlayabilirsiniz de. Daha fazla spoiler vermeden linki bırakıp kaçalım.

Ve, gelelim Winner’ın sene sonu müzik ödüllerine.

İlk olarak Melon Music Awards. Winner burada Love Me Love Me ve Really Really ile sahne aldı.Sonrasında SBS Gayo Daejun’dan Haru Haru ve Really Really.Son olarak da MBC Music Festival’den bazı sözleri değiştirilmiş Love Me Love Me ve Really Really. Bu performansı Türkçe altyazıyı açarak izlemenizi tavsiye ederiz ICs. Ayrıca, ellerinde tuttukları pankartlarda ‘Winner var çünkü ICs var’ yazmaktadır.O sıralar zaten yeni şarkılar üzerine çalıştıklarını sezdiğimiz Winner beyler Şubat ayında bize iki Japonca şarkı verdiler. Bun şarkılar Have A Good Day ve Raining’tir. Have A Good Day’in yapımında Mino’nun, Raining’in yapımında ise Hoon’un bolca emeği bulunmaktadır. Aslında Mino ve Hoon ikilisi bu iki şarkıyı yıllar öncesinden yazmış. Ayrıca, Have A Good Day Mino’nun Ladies Code’dan ölen arkadaşı EunB’ye ithafen yazdığı bir şarkıdır. Anlamlarına da bakmanız için iki şarkıyı da anlamıyla beraber bırakıyoruz.

Çok beklemeden yine tahmin ettiğimiz tarihte full albümümüz geldi. 4 Nisan saat 6’da Everyd4y isimli, 12 şarkıdan oluşan albümümüz yayınlandı. Klibimiz yine Dave Meyers tarafından çekildi ve bol bacak içermektedir. Şubat ayında çıkan HAGD ve Raining şarkılarımızın da Korece halleri albümde bulunmaktadır. Ayrıca, 2016’da sadece Japoncası çıkan La La şarkımızın Korece versiyonh bu albümdedir. Başlık şarkımız Everyd4y’i ve perfomansını buraya bırakıyoruz. Albümdeki diğer şarkılar için şarkı çevirileri kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Yazı & Düzenleme: @winnertude, @kjj_myg